Kolczyki srebrne pozłacane Motyle 1,0 cm
- -20%
- -20%
Aktualnie obowiązuje w Polsce tak zwane prawo probiercze. Zostały wprowadzone przepisy, zgodnie z którymi podmioty zajmujące się wprowadzaniem do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wyrobów jubilerskich wykonanych z metali szlachetnych, są zobligowane do badania oraz cechowania takich produktów w uprawnionych do tego organach administracyjnych, a więc urzędach probierczych.
Warto zaznaczyć, że obowiązek ten nie dotyczy biżuterii każdego typu. Wyjątek stanowią wyroby, w których masa części wykonanych ze stopu metali szlachetnych jest mniejsza niż 1 gram (w przypadku platyny i złota) oraz 5 gramów (jeśli chodzi o srebro). Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat cech probierczych w jubilerstwie!
Cechą probierczą nazywa się chroniony prawnie, ustawowo ustalony znak urzędowy wskazujący na to, jaka zawartość czystego metalu szlachetnego występuje w stopie, z którego wytworzono dany wyrób jubilerski. Takie oznaczenie potwierdza zawartość metalu szlachetnego w konkretnym wyrobie, świadczy o jego autentyczności oraz stanowi gwarancję przebadania go pod tym kątem przez odpowiednie organy. Jest to bowiem nic innego, jak graficzny wynik takich badań, który jest bezpośrednio udostępniony wszystkim użytkownikom biżuterii poprzez wygrawerowanie go na produkcie.
Wyróżnia się następujące rodzaje cech probierczych: podstawowa, dodatkowa, pomocnicza oraz główna. Zawsze składają się one z trzech elementów – symbolu graficznego, cyfr oraz liter. Należy zwrócić uwagę na to, że cechę probierczą może nadać jedynie uprawniony do tego podmiot, czyli Główny Urząd Miar. Jest on reprezentowany przez Okręgowe Urzędy Miar, które mają siedzibę w dziesięciu polskich miastach i zasięgiem swojego działania obejmują obszary wskazanych województw lub ich części.
Jakiego typu informacje można odczytać z oznaczenia, jakim jest cecha probiercza? W głównej mierze wskazuje ona na rodzaj metalu szlachetnego, z którego została wytworzona biżuteria. Rycerz świadczy o tym, że wyrób jest złoty, wizerunek kobiety pokazuje, że jest to srebro, głowa konia jest typowa dla biżuterii z platyny, z kolei psia głowa charakteryzuje wyroby jubilerskie z palladu.
Próba wyrobów ze złota może być określana cyframi: 0 to próba 999, 1 to próba 960, 2 to próba 750, 3 to próba 585, 4 to próba 500, 5 to próba 375, natomiast 6 to próba 333. Próby biżuterii ze srebra to: 925, 875, 830 oraz 800. Czym jest jednak sama próba, na przykład złota? To sposób określenia zawartości tego metalu szlachetnego w stopie – chociażby próba 999 wskazuje, że wyrób zawiera w sobie 99,9% czystego złota.
Litery w cechach probierczych to swego rodzaju oznaczenie miejsca, ponieważ wskazują one na konkretny urząd probierczy, który nadał danemu wyrobowi takie oznaczenie. A to Białystok, B – Bydgoszcz, G – Gdańsk, H – Chorzów, K – Kraków, Ł – Łódź, P – Poznań, V – Wrocław, W – Warszawa, natomiast Z to Częstochowa.
Należysz do grona miłośniczek błyskotek? Lubisz od czasu do czasu kupić dla siebie złote kolczyki w kształcie motyli albo wzbogacić swoją kolekcję o złoty naszyjnik z brylantem? Oprócz śledzenia najnowszych trendów oraz doceniania walorów estetycznych takich akcesoriów warto również zainteresować się ciekawostkami ze świata branży jubilerskiej, które mogą być naprawdę pasjonujące. Dzięki temu możliwe jest poszerzenie wiedzy w tym zakresie i dużo bardziej świadome podchodzenie do kwestii doboru idealnych dla siebie pierścionków, kolczyków, naszyjników, czy bransoletek.